Mustafa Kemal Ortaokulu

 

Eskişehir Mustafa Kemal Ortaokulunda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapan Şerife BIYIKLI’nın kurucu ortaklarından olduğu ADIM ADIM SCRATCH eTwinning projemiz 24.02.2021 tarihinde Ulusal Destek Servisi tarafından onaylandı.  Türkiye’nin farklı illerinden katılımcıların olduğu bu projede Mustafa Kemal Ortaokulundan da 3 öğrencinin katılımı gerçekleşmiştir. Öğrencilerimiz bu proje kapsamında öğretmenleriyle çalışacaklar.


 

 

 


MUSTAFA KEMAL ORTAOKULU

Öğrencilerimizi, akıl ve bilimin aydınlığında, ülke ve dünyada gelişen olaylara ilgili, düşünen, araştıran ve yorumlayan, bilgiyi paylaşabilen bireyler olarak yetiştirmek vizyonu ve yine öğrencilerimizi, akıl ve bilimin aydınlığında, ülke ve dünyada gelişen olaylara ilgili, düşünen, araştıran ve yorumlayan, bilgiyi paylaşabilen bireyler olarak yetiştirmek aynı zamanda üst eğitim kurumu olan liselere hazırlanmalarını sağlamak misyonu ile hareket eden okulumuz daha yakından incelemek için tıklayınız.

 


OKUL TANITIM VİDEOMUZ

 


 PROJEMİZİN HEDEFLERİ

● Öğrencilerimizin yazılım geliştirme konusunda bilgilenmesini ve bilinçlenmesini sağlayarak yazılım dünyasına adım atmak.
● Öğrencilerimizin Web 2.0 araçlarını kullanarak kendini ifade etme yeteneklerini geliştirmek ve teknolojiyi kullanarak ürün oluşturmak.
● 21. Yüzyıl becerilerinden olan problem çözme yöntem basamaklarını, analitik ve algoritmik düşünme becerilerini geliştirme.
● Scratch ile çizim ve tasarım yeteneklerini geliştirmek.
● Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi Problem Çözme Ve Programlama ünitesi kazanımlarına katkı sağlamak.

PROJEMİZİN TWİNSPACE ADRESİ

https://twinspace.etwinning.net/163024/home


PRPJEMİZİN AMAÇLARI

24-04-2021


PROJE EKİBİMİZ

24-04-2021


PROJE PLANIMIZ

24-04-202124-04-2021


SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

24-04-2021


PROJE ORTAKLARIMIZ

24-04-2021

 

Padlet ile yapıldı

PROJEMİZE BAŞLIYORUZ

 


PROJEMİZİN TANITIM VİDEOSU

 

 


PROJE FAALİYETLERİMİZ

Öğretmen Tanışma Webinarımızı Yaptık

 

Öğretmen -Öğrenci Tanışma Webinarımızı Gerçekleştirdik..

 


Öğrencilerimiz Projemiz İçin Logo Tasarlıyorlar.. 

24-04-202124-04-202124-04-202124-04-202124-04-202105-05-202105-05-202105-05-2021


OKUL PANOMUZ

05-05-2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


HAFTA HAFTA ETKİNLİKLERİMİZ

1.HAFTA-İSİMLERİMİZ CANLANIYOR

2.HAFTA-OKULUMUZU KODLAYARAK TANITTIK

3.HAFTA-KELİME BULUTU ETKİNLİKLERİMİZ

4.HAFTA-SAYI TAHMİN OYUNU

5.HAFTA-ARA DEĞERLENDİRME

6.HAFTA-KOORDİNAT DÜZLEMİNİ ÖĞRENİYORUM

7.HAFTA-AÇILARI KODLAYARAK ÇİZİYORUM

8.HAFTA-ADIM ADIM SCRATCH E-KİTAP FİNAL ÜRÜNÜMÜZ

Book titled 'ADIM ADIM SCRATCHE-KİTAP'

 

Read this book made on StoryJumper

ONLİNE KİTABI NASIL OLUŞTURDUK?

İlk olarak proje ortaklarımızla sohbet odasında bir araya gelerek online kitabımızla ilgili fikirlerimizi paylaştık. Yazışmalarımız sonucu belli kararlara vardık ve planlama yaptık..

Yaptığımız planlamaya göre online kitap serüvenimiz şöyle ilerledi:

  • Kitabımızda okullarımızdan biri “scratch”ın temel özelliklerini, geriye kalan her okul da “scratch” taki bir grup bloğu tanıtacaktı.
  • “Storyjumper” da proje adına hesabımız oluşturuldu ve sınıf oluşturuldu.
  • Her öğrencimize sınıfta bir hesap oluşturuldu ve öğretmenlerimiz tarafından hesap bilgileri kendilerine ulaştırıldı.

PROJEMİZDE ÇALIŞAN OKULUMUZ ÖĞRENCİLERİNİN ÇALIŞMALARI

KODLAMA SANATI

  


ŞEHİR TANITIMLARIMIZ


 E-GÜVENLİK TEMALI PUZZLE ÇALIŞMALARIMIZ

KARIŞIK OKUL TAKIMLARI ORTAK ÜRÜNÜMÜZ


SCRATCH İLE OYUN TASARLAMA VE KODLAMA 

  • Bu hafta öğrencilerimiz için “scrat.mit.edu.tr” sayfasında sanal sınıflar oluşturduk ve öğrencilerimize şifreler vererek sanal sınıfa nasıl giriş yapmaları gerektiğini anlattık.
  • Ayrıca projeleri nasıl eklemelerini gerektiğini ve  sınıf stüdyosuna eklenen ürüne nasıl katkı ve paylaşım yapılacağını anlattık.
  • “Karşıdan Karşıya Geçme” Oyunu için tasarım oluşturmaya başladık.
  • Oyunda kullanılacak arka planı ve karakter çizimlerinin nasıl yapılması gerektiğini anlattık.


NELER YAPTIK?

MART AYI

NİSAN AYIMART AYI OKULUMUZ ÖĞRENCİLERİNİN ÇALIŞMALARI

14-06-2021

NİSAN AYI OKULUMUZ ÖĞRENCİLERİNİN ÇALIŞMALARI

05-05-2021


LOGO KİTAPÇIĞIMIZ


AFİŞ KİTAPÇIĞIMIZ


2021 İMSAKİYE ÇALIŞMAMIZ


VELİLERİMİZ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ İNTERNET GÜVENLİĞİ EBOOK ÇALIŞMAMIZ.

 


PROJEMİZİN SANAL SERGİSİ YAYINDA


ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN KATILIM SERTİFİKALARI HAZIRLADIK

18-05-2021

PROJE DEĞERLENDİRME

Öğrencilerimizin Projemizi Değerlendirmesi

  • Öğrecilerimizin Projemiz Hakkındaki Görüşleri

Tartışmak

Sevgili Öğrencilerimiz Projemiz Hakkındaki Değerli Görüşlerinizi Ve Bu Projenin Size Kattıkları Konusundaki Değerlendirmelerinizi Bu Başlık Altına Yazar Mısınız?

Öğretmenlerimizin Proje Değerlendirmesi

Şerife BIYIKLI/MUSTAFA KEMAL ORTAOKULU

eTwinning paylaşmaktır diyerek başladığım bu proje süreci bana ülkemizin 10 farklı ilinden yeni insanlar ve öğrenciler tanımamı sağladı. Projemiz benim branşımla doğrudan ilgili olduğu için alanımda ve web2.0 araçlarının kullanımı konusunda yeni bilgiler edinerek kendimi geliştirdim. Ayrıca projenin kuruculuğunu üstlenerek bir eTwinning projesinin yürütülmesi konusunda da büyük bir tecrübe sahibi oldum. Proje süresince ortaklarımızla yaptığımız işbirlikçi çalışmalarla ve eğlenceli etkinlikler ile birlikte çalışmanın gücüne inancım pekişti.
Projemizin hedefine ulaştığını, öğrencilerimin kodlama dediğimiz yazılım alanında büyük bir farkındalık kazandıklarını gözlemledim. Yine hedeflerimiz arasında yer alan problem çözme becerilerini geliştirecek, teknolojiyi üretmek için kullanacakları birçok araç da öğrendiler.
Proje ortaklarıma, sevgili öğrencilerime ve tabi ki öğrencilerin çalışmalarını destekleyen değerli velilerime çok teşekkür ederim.

İlknur ARAÇ/ÇANKIRI YUNUS EMRE ORTAOKULU

“Adım Adım Scratch” projesi ile öğrencilerimize blok kodlama ve web 2.0 araçları ile ilgili farkındalık sağlandı, işbirliği ve paylaşmayı amaç haline getirildi. Bu projede yer almaktan mutluluk duydum.
Öğrencilerimiz bu süreçte eğlenerek, öğrendiler.
Velilerimizden ve öğrencilerimizden gelen dönütler bu konuda bizleri daha da heyecanlandırdı. İlk defa bir e-Twinning projesinde yer almama rağmen proje ortaklarımızla birlikte çok büyük tecrübe edindik. Tüm öğretmenlerimizle ortak paydada buluşmak birlikte aynı amaç i.in çalışmak, iletişim ve işbirliği çok güzel uygulandı. Öğrencilerimiz de aynı şekilde projede çok aktif oldular. Bu projede etwinninle ile ilkkez tanışan öğrencilerimiz velilerimiz e-Twinning’in paylaşmak olduğunu, işbirliği olduğunu eğlenerek öğrenmek olduğunu çok daha iyi anladılar ve öğrencilerimin yeniden aynı projelere dahil olmak istediğini duymak gurur verici oldu. Bu projede çalışmaktan ve proje ortağı arkadaşlarla tanışmaktan onur duydum. Tüm çalışma arkadaşlarıma, velilerime ve sevgili öğrencilerime teşekkür ediyorum.

Mustafa DEMİREL / Erdem Bayazıt Ortaokulu

Öğrencilerimize kodlama ve web 2.0 araçları ile ilgili farkındalık sağladığımız, işbirliği ve paylaşmayı amaç haline getirdiğimiz bu projede yer almaktan mutluluk duydum. Öğrencilerimiz bu süreçte hem eğlendi hem öğrendi. Veli ve öğrenci dönütleri bu konuda bizleri daha da heyecanlandırdı. İlk defa bir e-Twinning projesinde yer almama rağmen çok büyük tecrübe edindim. Tüm öğretmenlerle iletişimimiz ve işbirliğimiz çok sağlam adımlarla atıltı ve aynı şekilde öğrencilerimiz projede çok aktif oldular. Bu projede öğrencilerimiz velilerimiz e-Twinning’in paylaşmak olduğunu, işbirliği olduğunu eğlenerek öğrenmek olduğunu çok daha iyi anladılar ve öğrencilerimin yeniden aynı projelere dahil olmak istediğini duymak gurur verici oldu. Proje ortaklarımızla çalışmak ve tanışmaktan mutluluk duydum. Tüm ekibime, velilerime ve ortaklarıma teşekkür ediyorum.

Buket İSTEKLİ-Ahmet Sarı Ortaokulu

Projemiz 2. dönem başlamasına rağmen dolu dolu geçti. Öğrencilerimizle her hafta canlı toplantı yaparak hem Scratch hem de web2 araçlarını tanıttık. Eğlenceli, eğitici ve pandemi döneminde hem bizleri hem de öğrencileri destekleyici bir proje geçirdik. Öğretmen olarak çok yoğun tempomuz vardı. Buna rağmen yeni şeyler öğrenmek ve öğretmek, çabalarımızın karşılığını aldığımızı görmek bütün bunlara değdiğini hissettirdi. İçime sinen bir proje oldu. Proje ekibimiz iletişimi yüksek, yardım sever, paylaşımcı bir ekip olduğu için ayrıca zevk aldığım bir proje oldu. Tüm öğrencilerimize, tüm velilerimize, tüm öğretmen arkadaşlarıma ve yardımını, desteğini esirgemeyen bütün herkese teşekkür ederim.

Tuğba AZİZ/Şehit Öğretmen Bayram Tekin Ortaokulu

Ortaklığını yaptığımız projemize öğrencilerim ile katılım sağlamak,“Değişen Dünyada biz de varız ve değişime açığız ” sloganıyla günümüz çağına ayak uydurmakta fazlaca katkı sağladı.Bu süreçte teknolojinin faydalarından sağlanmanın yanı sıra ,yapılan toplantılar ile yeni ilişkiler kurmak projenin bize en büyük getirilerinden oldu.Bu süreç içerisinde web 2.0 araçları ile öğrencilerime farklı materyalleri rahatlıkla üretebileceğimi gördüm. İlk kez bu kadar aktif olduğum proje ile eTwinning işleyişi hakkında gerekli bilgi birikimine sahip oldum. Yani süreç içerisinde öğrencilere öğretirken aynı zamanda öğrenen tarafta oldum diyebilirim.Öğretmenler ile yaptığımız toplantılarda bilgi alış-verişiyle iyi bir ekip kurduk.Öğrenciler ile yapılan toplantılarda ise öğrencilerin ne kadar eğlendiklerine şahit olduk.Ayrıca yaptığımız yaygınlaştırma faaliyetleri ile çevremizdeki insanların da bu bilgilerden faydalanmasına vesile olduk.Öğrenciler verilen görevleri başarı ile tamamladılar ve beklentimin çok üstünde ürünler ortaya çıkardılar.Bu süreçte aslında öğrencilerin ne kadar teknolojiye yatkın ve yetenekli olduklarını görme fırsatı yakaladım.Bu projeye emek veren tüm arkadaşlarıma, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkürlerimi iletiyorum

 

HATİCE KOÇPINAR/ MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN ORTAOKULU

Bu proje ile etwinning ailesine katılmış oldum. Benim için heyecanlı ve öğretici bir proje oldu.
“Adım Adım Scratch” kısaca iki basamakta değerlendirmek istiyorum. Öncelikle scratch ile blok tabanlı kodlama neler yapabileceğimizi keşfettik. Teknolojinin içinde olduğumuz şu dönemde öğrencilerimize de farkındalık kazandırmış olduk. Web 2.0 araçları ile teknolojinin doğru kullanımını ve bunlarla neler yapılabileceği ile bilgi edindik.
Öğrencilerim teknoloji ile ilgili sadece telefon ile oyun oynamayı biliyorlardı diyebilirim. Ama şuan onlar bu proje ile zihinlerine de yeni şemalar açtılar ve teknolojiye daha geniş açı ile bakabiliyorlar.
Birçok şey öğrendim ve öğrencilerime öğretirken çok mutlu oldum.
Projedeki ekip arkadaşlarıma, öğrencilerime ve bu süreçte öğrencilere okuldaki bilgisayarları kullanma izni veren idarecilerime teşekkür ediyorum…

Leyla DURAKCI – PAYAS YUNUS EMRE ORTAOKULU

Daha önce eğitimlerini almama rağmen bir türlü cesaret edemediğim e-twinning projesine “Adım Adım Scratch” projesi ve değerli öğretmen arkadaşlarımla katılmış olmaktan dolayı çok mutluyum. Bu proje ile öğrencilerimiz iş birliği ve paylaşım içerisinde blok tabanlı kodlama ve web 2.0 araçlarını eğlenerek öğrenme fırsatı yakaladılar.
Velilerimizden ve öğrencilerimizin heyecanı ve coşkusu ile bize gelen dönütler projemizin onlar için de ne denli faydalı olduğunun en açık göstergesidir.
Bu ekip ile bu projeyi katılmak benim için çok büyük bir tecrübe oldu. Sadece kendi alanımda değil web 2.0 araçları konusunda inanılmaz bir deneyim yaşadım. Tüm öğretmenlerimizin azmi, uyumu ortak çalışmalarımızda iletişim ve işbirliğini destekledi. Öğrencilerimiz de büyük bir heyecan ve coşkuyla projede çok aktif oldular.
Bu projeyle e-twinning ile tanışan öğrencilerimiz ve velilerimiz e-Twinning’in platformunun paylaşmak ve işbirliği temelinde şekillendiğini eğlenerek öğrenmenin de mümkün olduğunu fark ettiler.
Tüm çalışma arkadaşlarıma, velilerime ve sevgili öğrencilerime teşekkür ediyorum.

Hatice Oral/Cumhuriyet Ortaokulu

İlk defa katıldığım bu etwinning projesi benim tahmin edemediğim ölçüde katkı sağladı. bir çok web 2.0 aracını öğrencilerimle beraber ben de öğrendim kodlamayla ilgili temel bilgileri edindik. Tüm bu kazanımları edinirken öğrencilerim de ben de çok keyif aldık. öğrencilerimin gelişimini gördükçe böyle bir çalışma içinde yer almaktan gurur duydum. Bilişim ve teknoloji artık hayatımızın merkezinde bizle bu gelişimden uzak yaşarsak çok geride kalırız diyerek çıktığım yolda proje ortakları öğretmen ve öğrencilerle tanışmanın iletişim halinde olarak beraber emeğimizi ortaya koymanın ve başarılı sonuçlar almanın mutluluğunu yaşadım. Öğrenci velilerim ayrıca teşekkür ettiler ki çocuklarını yeni çağa sağlam bir donanımla hazırlamaya katkıda bulunduğum için. Bu çok mutluluk verici teknolojiden farklı ve faydalı bir alanda faydalanmalarına destek sağlamış oldum. Bu yolda kurucu ortaklarımızın ve tüm ortak okullarımız her
zaman iletişim ve yardımlaşma halinde olarak çok güzel ürünler ortaya koyduk. Sonuç olarak bu projede yer almaktan çok mutlu oldum.

Pınar YILDIZ KAZANCI/MEHMET GÖLHAN ORTAOKULU

İlk defa e-twinning projesinde yer aldım. Süreç hem benim için hem de öğrencilerim için gayet verimli geçti. Kendi alanıma yakın bir projede yer alıp kendimi daha fazla geliştirmeyi amaçlıyordum ve amacım da tam olarak yerine geldi. Proje ortağı olan öğretmen arkadaşlarımın olumlu iletişimi sayesinde her aşamayı zorlanmadan yerine getirebildik. Bu proje bana en çok mesleğime duyduğum heyecanımı tetikledi. Bir kere e-twinning platformunda proje yapmanın tadını alan bırakamazmış deniliyor, gerçekten de eksiklerimi gördüm ve sonraki projelerde daha iyi neler yapabilirim onları düşünmeye başladım. Bu projenin bana kattığı en önemli kazanım da öğrendiğim her yeni bilgiyi hemen öğrencilerime uygulayabilmem oldu. Farklı bir bakış açısı geliştirmeme imkan sağladı. Gönüllü öğrencilerim ile dahil olduğumuz projede onların gelişimleri beni çok mutlu etti. Blok tabanlı kodlama ile kendilerinin tasarladıkları oyun parçalarından, Web 2.0 araçlarının kullanımından ve kendilerinin yaptıkları tasarımlardan aldıkları hazları birlikte gözlemledik. Emeği geçen öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerimize ve desteğini hiç esirgemeyen velilerimize teşekkür ederiz.

Esranur UĞURLU- Raif Azak İHO

Bu proje benim ilk e twinning projem. Scratch ile kod yazmak bir süredir bir zevkti zaten benim için, ilgi duyan öğrencilerimi kendi çapımda bireysel çabamla geliştirmeye çalışıyordum. Ancak bu çabam projeyle, alanda profesyonel öğretmen arkadaşlarımızın desteğiyle başka bir boyut kazandı. Öğrencilerim kodlayarak ürünler ortaya çıkarmaktan çok zevk aldılar ve onların bu mutluluğu, heyecanı beni mutlu etti. Salgın döneminde uzaktan eğitimle gördük ki artık bilişim teknolojileri daha fazla hayatımızda. Öğrencilerimiz bu projeyle web 2.0 araçlarını kullanarak, scratchta kodlar yazarak, algoritma oluşturarak, problem çözme yetilerini geliştirerek, tasarımlar yaparak, işbirliğiyle çalışarak değişen dünyaya birer pencere araladılar. Ben proje tabanlı öğrenme ve işbirliğini bu kadar büyük bir grupla daha önce uygulamamıştım. Koordineli ve planlı çalışmanın büyük kolaylık sağladığını gördüm. Projemiz sonlanırken amaçlarımıza ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tabi projenin bize kattıkları sadece mesleki açıdan değil. Süreçte yeni insanlar, yeni kültürler tanımak beni memnun etti. Katkı sağlayan tüm öğretmen arkadaşlarımıza, velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim.

Velilerimizin Proje Değerlendirmesi

Padlet ile yapıldı

 


Anketlerimiz-Analizlerimiz

Padlet ile yapıldı