ADIM ADIM SCRATCH

Kurucu ortaklarından biri olduğum projemiz Ulusal Destek Servisi tarafından 24.02.2021 tarihinde onaylanmıştır. 10 farklı şehir ve 10 farklı okuldan 30 öğrenci , 10 öğretmen ve velilerimizin katılımıyla bu projeyi yürütülmektedir.

PROJEMİZİN AMAÇLARI

Adım Adım Scratch projemizde amacımız öğrencilerimizin;

  • Yazılım geliştirmeye dair genel bilgiler edinmesi,
  • Günümüz teknolojilerinden uzak kalmayarak, web 2.0 araçlarıyla multimedya tasarımlar yapmaları,
  • Algoritmalar oluşturarak problem çözme becerilerini geliştirmek
  • Scratch ile özgün ürünler ortaya çıkaracakları kodlar yazmaları

OKULUMUZ

Okulumuz Raif Azak İmam Hatip Ortaokulu, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak olarak yürüttüğü bir projenin parçası olup; öğrencilerimiz örgün eğitimle birlikte hafızlık çalışması yapmaktadır. Proje çok yeni olmasa da okulumuz 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında eğitime başlamıştır. Şu an sadece 5. sınıf öğrencilerimiz bulunmaktadır. Okulumuzda örgün eğitimle birlikte hafızlık yapan öğrencilerimizin sosyal açıdan da zenginleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla okulumuzda yürütülen pek çok e-Twinning projesi, Tubitak projeleri, zeka oyunları etkinlikleri, okuma etkinlikleri ve çeşitli spor faaliyetleri bulunmaktadır. Pandemi dolayısıyla bazı faaliyetlere zaman zaman ara verilip, zaman zaman uzaktan yürütülse de bu etkinliklerin devamlılığı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Okulumuzun web sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/

PROJE EKİBİMİZ

Erzurum, Yakutiye ilçesi Raif Azak İmam Hatip Ortaokulunda matematik öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Okulumuzdan 3 öğrenci ve 1 öğretmen ile projeye katılım sağlamaktayız. Ekibimdeki öğrencilerimin kodlamaya merak duyması sebebiyle e-Twinning Live de iş ortağı forumlarında kodlamaya başlayabilecekleri proje arayışlarında bulundum. Bu projeyle karşılaştığımda büyük bir mutlulukla ortak oldum. Öğrencilerimin algoritma oluşturmanın ve kodlamanın mantığını kavradıklarında, hayal ettikleri gibi robotik kodlamaya dair derslere ve projlere katılabileceklerini, kendilerini o alanda da geliştirebileceklerini düşündüm.

VELİ İZİN BELGELERİMİZ

Projemize başlarken velilerimizin onayını aldık. Öğrencilerimizin projeye katılmalarını onaylayan ve destekleyen ailelerimize teşekkür ediyoruz.

ÇALIŞMA PLANIMIZ

Projemiz 2 aylık bir süreci kapsamaktadır. Proje planımız öğretmen toplantıları, haftalık öğrenci-öğretmen dersleri ve bu dersler sonrasında öğrencilerimizin kendi ürünlerini ortaya çıkarmasına dayanarak oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra belirlenen öğrenci, öğretmen, veli ön-son testleri planımızın değerlendirme kısmını oluşturmaktadır.

Projemize ait tüm sosyal medya hesaplarına karekodu okutarak ulaşabilirsiniz.

RAİF AZAK İHO OLARAK YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR

Çalışmalarımıza başlamadan önce ön testlerimizi yaptık.

 

1. HAFTA

İlk haftamızda öğrencilerimiz scratch ile ilgili genel bilgiler edindi. Ardından scratch ta bir kuklaya nasıl efekt vereceklerini öğrenerek tanışma etkinliği yaptılar. Bunun yanı sıra proje logomuzun belirleneceği ilk hafta web 2.0 araçlarından canva ile proje logo tasarımlarını yaptılar. Proje logo anketinde seçim yaptılar ve proje logosunun belirlenmesine katkı sağladılar.

 

2.HAFTA

İkinci haftamızda öğrencilerimiz scratch ta arka plan ekleme ve değiştirme, ses ekleme gibi bilgiler edindiler. Bu bilgilerle kod yazarak kısa okul tanıtımları yaptılar. Ayrıca çeşitli web 2.0 araçları kullanarak avatarlar oluşturup kendilerini tanıttılar.

 

 

3.HAFTA

Üçüncü haftamızda öğrencilerimiz scratch ta kalem eklentisini kullanmayı öğrendiler. Bu eklentiyi kullanarak yazdıkları kodlarla geometrik şekillerden oluşan çeşitli desenler oluşturdular. Diğer taraftan projemiz için afiş çalışmaları yapıp, proje afiş anketimize katıldılar. Yine web 2.0 araçlarıyla projemizi anlatan kelime bulutları oluşturdular.

 

 

4.HAFTA

Dördüncü haftamızda öğrencilerimiz scratch ta mantıksal operatörleri, karar yapılarını öğrendiler ve öğrendiklerini uyguladıkları çalışmalar yaptılar. Ayrıca web 2.0 araçlarını kullanarak şehrimize ait tanıtım videoları oluşturdular.

5.HAFTA

Beşinci haftamızda scratch ta sahne ve kukla tasarımına dair yeni şeyler öğrenerek, oyun tasarımı yapmaya bir adım daha yaklaştık. Ayrıca bu hafta projemizin ara değerlendirmesi yapıldı. Öğrencilerimiz web 2.0 araçlarından kahoot ile yapılan etkinliğe katıldı.

6.HAFTA

Altıncı haftamızda öğrencilerimiz yapılan bir etkinlikle scratch ta koordinat düzlemini tanıdılar. Böylece kuklaları konumlandırmayı daha iyi kavradılar. Bunun yanında web 2.0 aracı kullanarak internet güvenirliğine dikkat çeken online yapbozlar oluşturdular.

http://
54pieceur

7.HAFTA

Yedinci haftamızda öğrencilerimiz scratch ta döngü yapılarını öğrendikleri bir açı etkinliği yaptılar. Web 2.0 araçlarıyla birer imsakiye tasarımı yaptılar.

 

8.HAFTA

Projemizin 8. haftasında öğrencilerimiz online kitabımız için scratch ta hareket bloklarını anlatan sayfaları tasarladılar.

http://

Book titled 'ADIM ADIM SCRATCHE-KİTAP'Read this book made on StoryJumper

 

 

 

KARIŞIK OKUL GRUPLARIMIZLA ORTAK ÜRÜNÜMÜZ

Ortak ürünümüz için  öğrenci ve öğretmen katılımlarıyla bir kaç toplantı gerçekleştirdik. Öğrencilerimize toplantılarda ne tür oyunlar oluşturabilecekleri gösterildi. Forumlar aracılığıyla ve toplantılarda onlardan görüşler alındı. Karar verilen oyun için karışık okul takımları oluşturuldu. Görev dağılımı yapıldı. Oluşan üç takımın öğrencileri belirlenen gün ve saatlerde bir araya geldiğinde her bir öğrenci kendi görevi için uygun kodları yazdı. Böylece ortak bir oyun oluşturuldu.

 

http://                                                                                             

 

 

PROJE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Projemizin değerlendirme çalışmaları kapsamında öğrenci, öğretmen ve velilerden anketler yoluyla ve görüş bildirme yoluyla değerlendirmeler aldık. Ön test-son test uygulamalarını karşılaştırarak analizler yaptık.

WEBİNARLARIMIZ

Her hafta en az bir gün hem öğretmenlerin hem öğrencilerin katılım sağladığı toplantılarımızı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda öğrencilerimiz o hafta yapılacak etkinliğe dair bilgileri öğrenirken, öğretmenler olarak öğrencilerimize rehberlik yapabilmek amacıyla neler yapacağımızı kararlaştırdık.

YAYGINLAŞTIRMA FAALİYETLERİMİZ

Projemizin yaygınlaştırılması kapsamında proje onayımızın duyurusunu, projemize ait genel bilgi veren tanıtım videomuzu, aylık olarak çalışmalarımızı özetleyen videolarımızı, öğrencilerimizin görsel tasarımlarından oluşan sanal sergimizi ve öğrencilerimizin oluşturduğu online kitap, ortak ürünümüz olan oyun gibi ürünleri okul web sitesinde paylaştık.

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/yeni-etwinning-projemiz-adim-adim-scratch_10905109.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/adim-adim-scratch-etwinning-projemizin-birinci-hafta-etkinlikleri_10997326.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/etwinning-projemiz-adim-adim-scratch-ta-ikinci-hafta-neler-yaptik_11092468.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/adim-adim-scratch-etwinning-projemizde-kodlama-etkinigi_11414009.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/adim-adim-scratch-etwinning-projemizde-mart-ayi-etkinlikleri_11419476.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/adim-adim-scratch-etwinning-projemizde-nisan-ayi-etkinlikleri_11423367.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/adim-adim-scratch-etwining-projemizde-ortak-urunumuz_11433811.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/adim-adim-scratch-projesinde-final-urunu-online-kitap_11480885.html

https://raifazakhafizkiziho.meb.k12.tr/icerikler/e-twinning-projemiz-adim-adim-scratch-tan-sanal-sergi_11490276.html

Öğrencilerimizin yaptığı güvenli internete dikkat çeken yapbozlarımızı, pandemi sebebiyle dijital olarak hazırladığımız panomuzu, ortak ürün olan oyunumuzu ve yine öğrencilerimizin oluşturduğu online kitabımızı okuldaki diğer öğrencilerimizin erişim sağlayabilmesi için EBA platformunda paylaştık.

Okuldaki diğer öğrencilerimize projemizi ve scratch ı yüzyüze olduğumuz kısıtlı zamanlarda kısaca anlattık.

Projemiz kapsamında öğrenci velilerimizle güvenli internet kullanımına dair bilgileri video yoluyla paylaştık.

ÖĞRENCİLERİMİZİN KATILIM SERTİFİKALARI